![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEi8Vko_wydQkT8IXk9A0UV6_q0_lwd2MkP9Um_uprwowQIOyhVup_hu-nlq1i6QUR9VeewexAlq8bj-MXg5kId9DNE4o3uxvbrhmsH5XyziBHqEojuZG84zqmvawlpr2skF0Ml0Ygqoidpt/s400/Pomegranates.jpg)
Βρισκόμαστε ήδη στην καρδιά του Φθινοπώρου και τα ρόδια έχουν κάνει έντονη την εμφάνισή τους στα μανάβικα και τις λαϊκές αγορές. Τι είναι όμως αυτό που τα κάνει τόσο ιδιαίτερα; Σίγουρα το λαμπερό έντονο χρώμα τους και η νοστιμιά τους βοηθάνε στην δημιουργία εξαιρετικών πιάτων. Είναι όμως μόνο αυτό; Τελευταία όλο και περισσότερο αυξάνονται οι έρευνες που επιβεβαιώνουν την ευεργετική δράση του ροδιού στην υγεία. Ας μάθουμε όμως λίγο καλύτερα το ρόδι και πώς βοηθά τον οργανισμό μας.